Tajomné Škótsko

Dážď, škótska whisky, kilt a gajdy sú asociácie, ktoré sa nám pri slove Škótsko hneď vybavia. Tajomnú krajinu zahalenú do hmly sme mali na zozname už dlhšie vďaka krásnej prírode a zaujímavým dĺžkovým tratiam. Čo všetko Škótsko ponúka a čo odporúčame my? Dozviete sa v tomto blogu.

Isle of Skye

Ako hovorí Wikipedia: ,,Skye je najväčší ostrov súostrovia Vnútorné Hebridy v Atlantickom oceáne, ležiaci bezprostredne pri západnom pobreží Škótska. Na začiatku 19. storočia tu žilo vyše 20-tisíc ľudí, odvtedy počet obyvateľov klesal až do 80. rokov 20. storočia, keď sa stabilizoval pod 9-tisícmi.‘‘ My sme mali chuť na škótsky ostrov a na tento vedie most, takže je ľahké sa sem dostať. Teda ak máš auto. Pred mostom je ešte aj zaujímavý Eilean Donan Castle, kde si treba určite spraviť zastávku.

Celú dobu sme sa cítili ako na konci sveta. Prenádhernú prírodu raz za čas striedali malé mestečká a my sme nestačili híííkať od toľkej nádhery. Takmer v každom pohľade sú ovečky a aj zopár typických vlasatých kravičiek (Highland cattle) tu stretneš. Panbožko na tomto ostrove čaroval a nie darmo sa s týmto miestom spája veľké množstvo povier a legiend.

Jedno z najkrajších miest, aké sme kedy videli bolo jednoznačne Neist Point. Na najzápadnejšom bode Veľkej Británie sa za ostrým kopcom skrýva nenápadný maják. Je to ozajstný koniec sveta. Krásne scenérie ti vyrazia dych. K majáku vedie cca 1 km cesta a tiež sa dá vidieť z náprotivného útesu, oba pohľady stoja za to.

Na východ slnka sa určite oplatí ísť na Old Man of Storr. Prechádzka okolo skalnatých útvarov s výhľadom na more ti zaberie cca hoďku. Hovorí sa, že jedna z najnavštevovanejších atrakcií Isle of Skye (220 000 turistov za rok) je vlastne skamenený palec obra, takže to choď určite skontrolovať na vlastné oči.

Ďalšie dve rozprávkové miesta sú Quiraing a The Fairy Glen, kde celú dobu budeš očakávať, že sa pred tebou zjaví nejaká víla. Prvé spomínané miesto je vytvorené dávnym zosuvom pôdy, obkolesený skalnatými kopcami a výhľadom do širokej doliny lemovanej morom.

Druhé miesto je skutočný geologický zázrak. Zarastené zelené kopčeky, malé močiare, akoby mŕtve stromy a na vrchole jedného z kopcov aj ruiny hradu. Ževraj výtvor ľadovcov, ale my hlasujeme skôr za nejakú mocnú čarodejnicu. Dosť vtipné je najčastejšie fotografované miesto tejto lokality, ktorým je kamenný kruh, vytvorený zo srandy turistami. Aj keď zapadá do miestnej estetiky, nevyjadruje vôbec nič.

Už si niekedy videl ozajstnú stopu dinosaura? My áno! A hľadať ich bolo dosť sranda. Pôvodne sme si mysleli, že taká stopa dinosaura, to musí byť minimálne 1 meter široká a 2 metre vysoká. Vôbec to tak nie je. Bola len cca raz-dvakrát taká veľká ako naša nožka (cca 30-50cm). Pri prechádzke si ich v roku 2002 náhodou všimol psičkár a dinosaurológovia potvrdili, že ich je 18. Na pláži An Corran Beach si môžeš dať pátraciu akciu, lebo nájsť ich nie je vôbec jednoduché. My sme videli iba jednu stopu.

Na Isle of Skye nevynechaj ani rybársku dedinku Portree, jazierkové vodopádiky Fairy Pools, hrad Dunvegan Castle & Gardens a a vodopád Kilt Rock. Za väčšinu ,,atrakcií “ sa neplatí, no takmer vždy je nutné si zaplatiť parkovné (okolo 3-5 libier).

Ben Nevis

Jeho skutočný názov je Beinn Nibheis. Názov Ben Nevis je poangličtená verzia pôvodného galského mena. Mnoho ľudí prekladá tento historický názov ako „Jedovatá hora“. Beinn sa voľne prekladá ako hora. Nibheis sa dá voľne preložiť ako „škodlivý“ alebo „jedovatý“, ale vraj by to mohlo tiež odkazovať na keltského boha Lugha, ktorého miesto uctievania bolo údajne na vrcholkoch hôr.

V majestátnej výške 1343 metrov nad morom sa týči najvyšší vrchol Škótska, ale aj celej Veľkej Británie. Na prvú to znie ako malina, ale garantujeme ti, že sa troška zapotíš. Ideš prakticky od úrovne mora, takže takmer celú výšku nastúpaš. Trasa začína neďaleko mestečka Fort Wiliam pri Ben Nevis Visitor Centre a túra s dĺžkou 17 km trvá cca 6-9 hodín (záleží od tvojej kondície).

Vodu si vieš nabrať aj po ceste z pôtočikov, ale snekmi sa predzásob, lebo žiadna horská chata nehrozí. Vyraziť treba skoro ráno (5-6) lebo postupom času sa z turistickej trasy stáva diaľnica. My sme sa po ceste dole vyhýbali naozaj obrovskému množstvu ľudí. Nezabudni na dobré oblečenie (teplota, dážď) a kvalitnú obuv. V poslednej časti kopca je suť, takže sa ozaj oplatí mať pevnú nohu. Byť pripravený sa oplatí, my sme v máji mali posledné dva km pred vrcholom sneh. Ak máš rád/a turistiku, Ben Nevis určite zaraď na svoj zoznam.

West Higland Way​

Jedna z najpopulárnejších diaľkových trás Škótska s dĺžkou 154,5 km začína severne od Glasgowu v mestečku Milngavie a končí vo Fort William. Dá sa zvládnuť za 5-8 dní. Cestou sa môžeš kochať obrovskou rozmanitosťou scenérií, od širokých pláni cez jazerá (lochs), vresoviská až po strmé hory. Je dobre značená, takže je naozaj ťažké stratiť sa. 

Po ceste sa dá spať v stane (na divoko alebo v kempoch) alebo v zopár hoteloch. Hotelové možnosti sú obmedzené a turistov veľa, takže treba bukovať riadne dopredu. My sme zvolili stanovú možnosť, no rýchlo sme ju oľutovali. 

Dva dni nám vkuse, ale že nonstop pršalo a nemali sme sa kde vysušiť. Aj keď sme boli dobre pripravení a vybavení, prišla na nás choroba a trek sme sa rozhodli zabaliť. 

Tebe ho však odporúčame a určite radšej kombinovanú stan-hotel verziu, aby ťa počasie nestálo zdravie a nervy. Všetky potrebné informácie nájdeš na oficiálnej stránke treku.

Po stopách Harryho Pottera

Keď sa už budeš nachádzať na východnom pobreží a si fanúšik Harryho máme pre teba dva tipy. Prvým je Glenfinnan Viaduct. Je to miesto, kade jazdil Rokforský expres a pýcha škótskeho stavebníctva. Vlak, ktorý vyráža z Fort Williams cez viadukt jazdí 1-2krát denne, takže si nezabudni dopredu pozrieť rozvrh. 

Odporúčame si vyjsť na kopček (necelý km) a pozrieť si to celé zvrchu. A ak si až taký fanúšik, že si ochotný/á dať 100 libier za lístok na vlak, ktorý je mimochodom rok dopredu vypredaný, tak čekuj všetko potrebné na tomto linku.

Druhé je miesto, kde je pochovaný Dumbledore – Eilean na Moine Island. Pár krokov od parkoviska je nádherný malý ostrovček s naozaj čarovnou atmosférou. Netreba veľa fantázie a rýchlo sa budeš cítiť ako v čarodejníckom svete.

Edinburgh

Hneď, keď do tohto mesta vstúpiš, pochopíš, prečo tu J.K.Rowling napísala Harry Pottera. Čarovné, zachmúrené, tajomné. Ok, trocha aj špinavé a prekvapivo kopcovité. A ešte aj hlavné. Také je Edinburgh mesto. Atény severu s pol miliónom obyvateľov ponúkajú mnohé možnosti. Keď bude pršať (čo s najväčšou pravdepodobnosťou bude), tak sa určite zastav v National Galleries of Scotland, ktorá je zadarmo. Delí sa na moderné umenie, portréty a takú všehochuť. 

Zadarmo je tiež National Museum of Scotland, krásne, širokotématické, interaktívne múzeum, kde okrem obsahu budeš obdivovať aj architektúru. Edimbra je nabitý pamiatkami od obrovského množstva sôch (Adam Smith, James Braidwood, dokonca dôležitý havik), cez Edinburgh Castle až po palác Holyroodhouse (oficiálna kráľovská rezidencia v Škótsku). Nás zaujali aj kostoly s rozmanitými nenáboženskýmu funkciami – dizajnový trh, eventový priestor alebo reštika.

Pre Harry Potter vibe navštív Victoria St (inšpirácia pre Šikmú uličku), The Elephant House (miesto, kde JK písala svoje príbehy) alebo Greyfriars Kirkyard (JK použila niektoré mená na náhrobkoch ako inšpiráciu pre hlavné postavy spoiler alert Thomas Riddle).

Ak bažíš po troška turistickejších zážitkoch, tak odporúčame Camera Obscura & World of Illusions alebo The Scotch Whisky Experience. Nezabudni si prejsť aj ulicu Royal Mile a na výhľad určite choď na Calton Hill alebo troška ďalej na Arthur‘s Seat. Milovníkov flóry poteší miestna botanická záhrada. Ak máš chuť na troška tajomna, poznač si The Real Mary King’s Close ejkejej „edinburské podzemie“, kde sa môžeš tešiť na rôzne mýty a mestské legendy, príbehy o strašidlách a vraždách. No a pre milovníkov monarchie tu máme jachtičku Britannia.

Edinburgh je tiež prvým UNESCO mestom literatúry na svete. Je rodiskom a domovom svetoznámych spisovateľov, básnikov a dramatikov vrátane Arthura Conana Doyla (Sherlock Holmes), Waltera Scotta (Waverley) a už spomínanej JK Rowling. My odporúčame návštevu antikvariátu Armchair books a kníhkupectva Waterstones, no neručíme za objem minutých peňazí. Ak chceš minúť ešte viac, tak choď pozrieť platne do Assai Records.

Gastronómia

Škótska gastronómia poteší mäsožravcov a milovníkov vyprážancov. Národné jedlo je haggis. Niečo ako naša jaternica – ovčie pľúca, srdcia a pečeň sa zmiešajú s cibuľou a vločkami a táto okorenená zmes sa varí cca hodinu v ovčom žalúdku. Neznie to ako pozvánka k stolu, ale za nás vždy treba skúšať rôzne chute. 

Keďže sme vo Veľkej Británii všade nájdeš aj fish and chips. Vyprážané jedla tú fičia vo veľkom, aj keď vyprážaná mars tyčinka nás dosť prekvapila.

Čo sa týka pitia, tak určite vyskúšaj škótsku whisky. Máš na výber tisícky možností a v každom bare ti odporučia niečo podľa tvojich preferencií. Niekomu to chutí ako mydlová grcka (T.) a niekomu to chutí chutí (M.). Opäť – treba skúšať a robiť si vlastný názor. 

V Škótsku je aj milión distileries (cca 130), takže ak ťa táto téma zaujíma môžeš ísť na exkurziu. My ti len povieme, že pravá škótska zreje minimálne 3 roky, jej kvalita je prísne regulovaná podľa  The Scotch Whisky Regulations a že v škótskych skladoch leží viac ako 20 miliónov sudov so zrejúcou škótskou whisky.

Či už hľadáš inšpiráciu na literárne dielo alebo sa len tak chceš pokochať neskutočnou krajinou, určite nevynechaj na svojich cestách Škótsko. Je to zázračná krajina, kde ľudia hovoria srandovnou angličtinou, jednorožec je národné zviera a denne tu do nitky zmokneš. Do Edinburghu sa lieta aj z Bratislavy, tak čekuj letenky a pri prílete prosím netlieskaj.

Prečítaj si naše blogy

Dolomity sú rozhodne jedna z najfotogenickejších častí Álp. Prečítaj si o našich pár intenzívnych dňoch, ktoré sme absolvovali z dodávky.

Machu Picchu

Toto miesto nám vyrazilo dych. Tak troška sme to čakali, ale tak troška sme sa aj báli, či to nie je turisticky nafúknuté. Garantujeme, že nie.

Poďme si pokecať.

Máš konkrétnu predstavu alebo si zatiaľ trošku stratený/á? Neboj, spolu to vymyslíme.

Ďakujeme za správu!

Odosielam