Prečo nám Japonsko
bude chýbať

5 vecí, ktoré sa nedajú nahradiť

Japonsko je absolútne unikátne a jedinečné. Od fascinujúcej kultúry, cez úžasné jedlo až po neuveriteľne disciplinovanú spoločnosť. Jeho návštevu sme doteraz ešte úplne nepredýchali v tom najlepšom zmysle slova. Očarilo nás a prekvapilo. Zažili sme to, čo nikde inde na svete. My sa s tebou v tomto článku podelíme o 5 vecí, ktoré si nás v Japonsku absolútne získali.

Wego

To, že sú japonské toalety iná liga je všeobecne známy fakt. V chladnom počasí je absolútne dokonalé ich vyhrievanie. Okrem toho majú množstvo užitočných funkcií, od bidetu s nastaviteľným tlakom vody až po sušenie a dokonca aj automatické splachovanie. Množstvo rôznych prúdikov dáva priestor pre každého experimentátora. Pri väčšine modelov sme zažili aj možnosť prehrania relaxačnej hudby alebo zvukov vody. Dokonalé súkromie zaručené. 

Okrem geniálnej technickej vyspelosti sme odpadli z verejných toaliet. V Japonsku je úplne bežné nájsť čisté, funkčné a často aj architektonicky zaujímavé WC takmer na každom rohu. Na rozdiel od Európy či iných krajín sveta sú bezplatné a udržiavané v perfektnom stave.

Toaletný entuziazmus v nás umocnil aj dokonalý film Perfect days, kde hlavná postava Hirayama čistí verejné toalety a žije život.

Jedlo

Ramen, sushi, bento, mochi, wagyu, yakitori… Zodpovedne prehlasujeme, že v Japonsku sa nedá zle najesť. Kuchyňa je výnimočne pestrá, vyvážená a suroviny sú čerstvé. Zrovna pri tom sushi to naozaj veľmi oceníte. Bonus japonskej kuchyne je estetika a všakovaké vizuálne dotváranie jedál pri podávaní. Dokonale zladené chute a dôkladnú prípravu zažiješ nielen na street foode, ale aj v reštauráciách. Obrovské plus je aj veľmi prijateľná cena za kvalitné jedlo

Japoncom záleží nie len na tom čo jedia, ale ako jedia.

Japonská filozofia je samozrejme prítomná aj pri stravovaní. Jedlo nie je vnímané len ako prostriedok na nasýtenie, ale aj ako druh zážitku a úcty k tradíciam. Princíp hara hachi bu znamená „jedz, kým nie si sýty na 80 %“. Ide o vedomé stravovanie a miernosť v jedení, ktoré pomáhajú predchádzať prejedaniu. Podporuje aj dlhodobé zdravie. Tento princíp pochádza z Okinawy, známou ,,modrou zónou“, kde sa ľudia dožívajú dlhého a spokojného života. Ak ťa baví táto téma odporúčame dokument Live to 100: Secrets of the Blue Zones na Netflixe.

Poriadok

Dôraz na poriadok a vzájomný rešpekt je hlboko zakorenený v japonskej kultúre. Je to cítiť úplne všade či už v každodennom správaní ľudí alebo vo verejnom priestore. Vieš si predstaviť ticho v metre? Áno, aj v čase dopravnej špičky. Ľudia sa nerozprávajú nahlas, netelefonujú a každý rešpektuje osobný priestor ostatných. Ďalší level poriadku sú japonské rady. Všetci pekne a trpezlivo čakajú na vyznačených miestach, bez akéhokoľvek predbiehania či chaosu. To platí aj pri nástupe na metro/vlak/autobus. 

Mestá sú absolútne čisté, od staníc cez ulice až po parky. V metre by sme bez problémov zvrtli piknik na zemi. Napriek tomu, že odpadkových košov je minimum nikoho nenapadne vyhodiť odpad na zem. Dokonca, aj keď veľmi krátkozrako, z tých pár odpadkov, ktoré sme videli, obviňujem cudzincov. 

Človek, ktorý má rád poriadok sa tu cíti ako v raji. Taký ten ozajstný aj metaforický. Ľudia sú tu veľmi ohľaduplní a disciplinovaní. Je to skrátka prostredie, ktoré ťa motivuje správať sa rovnako.

Kombini

Názov pochádza z z anglického convenience store. Sú to také naše samošky. Majú tam úúúplne všetko. Od jedla, cez písacie potreby až po ponožky. Dajú sa tam kúpiť vstupenky na koncerty, zaplatiť účty, vybrať peniaze z bankomatu či vytlačiť dokumenty. Niektoré fungujú nonstop, iné minimálne dlho do noci. A sú úúplne všade! Teda úplne všade v mestách. Pri hľadaní najbližšej kombini v Tokiu nám Google Maps ukázal ako najdlhšiu vzdialenosť len štyri minúty chôdze. Ja som sa stala absolútne závislou na onigiri (ryžová guľôčka alebo trojuholník s rôznou plnkou, obalená v riase nori) a kombini som využívala najmä na ich kúpu. Stojí okolo eura a dokonale zasýti.

K japonskému koloritu patria aj všadeprítomné automaty na jedlo, ale najmä na pitie. Nápoje sú veľmi málo sladené, čo ocenila iba polovica našej výpravy.

Rúška

V našej spoločnosti je taká banalita ako rúško stále vnímaná skôr negatívne. Predstav si však, že žiješ spolu s ďalšími 40 miliónmi ľudí v jednom meste. Títo ľudia cestujú mhd, nakupujú v obchodoch, chodia do práce. Nepredstaviteľné masy a šírenie čohokoľvek je veľmi jednoduché. Keď som prechladnutá, nechcem nakaziť okolie. Základná ohľaduplnosť, nie? Nič výnimočné alebo stigmatizujúce, nosenie rúška je tu súčasťou každodenného života a kultúry rešpektu. Ľudia ich nosia nielen kvôli vlastnej ochrane, ale aj z ohľadu na ostatných. Toto mentálne nastavenie mi naozaj veľmi chýba.

Prečítaj si naše blogy

Škótsko

Tajomnú krajinu zahalenú do hmly sme mali na zozname už dlhšie vďaka krásnej prírode a zaujímavým dĺžkovým tratiam.

Dolomity sú rozhodne jedna z najfotogenickejších častí Álp. Prečítaj si o našich pár intenzívnych dňoch, ktoré sme absolvovali z dodávky.

Machu Picchu

Toto miesto nám vyrazilo dych. Tak troška sme to čakali, ale tak troška sme sa aj báli, či to nie je turisticky nafúknuté. Garantujeme, že nie.

Poďme si pokecať.

Máš konkrétnu predstavu alebo si zatiaľ trošku stratený/á? Neboj, spolu to vymyslíme.

Ďakujeme za správu!

Odosielam